Cevap: Yakup Bey, emekli aylığı bağlandıktan sonra vergi mükellefi olarak serbest çalışanların aylıkları kesilmez. Sadece bu kişilerin emekli aylığından %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir. Eğer bir işverene bağımlı olarak çalışırlarsa bu kez aylıklarını kesinti olmaksızın alırlar ve destek primleri işverenleri tarafından ödenir. Sadece emeklilik sonrası kamu kurumlarında çalışmaları halinde emekli aylıkları kesilir. Bu konuda engelli emekliler ile diğer emekliler arasında herhangi bir ayrım yok. Herkes için aynı şartlar geçerlidir. Yani emeklilik sonrası hem bağımsız çalışıp hem de emekli aylığınızı alabilirsiniz.

Geriye dönük toplu ödeme olmaz

Soru: Sadettin Bey, 1963 doğumlu annem tarım sigortasına 1994 yılında giriş yapmış ve iki yıl pirim ödemiştir. Toplam 360 gün pirimi bulunmaktadır. Daha sonra bugüne kadar hiç ödeme yapılmamış. Acaba arada boş kalan süreleri toplu ödeme yapıp emekli olabilir mi? İsmail A.

Cevap: Değerli okurum, anneniz için aradaki boşlukları ödeme imkanı maalesef yok. Ancak eğer annenizin tarımsal faaliyeti var ve kendi adına ürün satışı yaptıysa, buna dair belgelerle (müstahsil makbuzu, oda kaydı vb.) SGK’ya başvurarak Tarım Bağ-Kur kapsamında borçlanma yapabilir. Eğer bu imkanı da yoksa SSK kapsamında 3600 günü tamamlayıp emekli olabilir.

Memurlar hizmet ihyası yapabilir

Soru: Sadetten Bey, Emekli Sandığı’nda “hizmeti ihya etmek” ne anlama geliyor? Bu konuda bilgi verir misiniz? Süleyman G.

Cevap: Değerli okurum, Emekli Sandığı’nda 5 ila 10 yıl arasında hizmeti varken memuriyetten ayrılanların hizmetleri 5 yıl içinde başka bir sosyal güvenlik statüsünde çalışmamaları halinde tasfiye edilir. Yani hizmetleri ölmüş olur. Yalnız bu kişilerin talepte bulunmaları ve keseneklerini geri ödemeleri halinde hizmetleri tekrar canlandırılır. İşte hizmetin tekrar canlandırılması uygulamasına sosyal güvenlikte hizmet ihyası diyoruz.

Maden çalışanı alternatifli emekli olur

Soru: Ben 01.04.1980 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 15.10.1997’dir. Daha sonra 21.01.2005 itibariyle yer altı maden işçisi olarak işe başladım ve halen yer altı işçisi olarak prim ödemelerim devam ediyor. Toplam 2500 gün primim var. Bu şartlarla acaba ne zaman emekli olabilirim? Özkan Ç.

Cevap: Değerli okurum, maden çalışanları için emeklilik şartları alternatifli olarak düzenlenmiştir.

Buna göre:

· 50 yaşınızı tamamlayıp 3600 günü doldurarak,

· Yaş şartına tabi olmadan 20 yıllık sigortalılık süresini tamamlayıp 5000 prim gününü doldurarak emekli olabilirsiniz.

İkinci alternatif sizin için daha yakın bir emeklilik tarihi sağlıyor.                                                                         

SADETTİN ORHAN                                                                                                                             14.11.2012

This article has 2 comments

 1. Ahmet GÜNDÜZ

  YURT DIŞINDA EV HANIMLARI BORÇLANIP EMEKLİ OLABİLİYORSA.TÜRKİYE DE EV HANIMLIĞI YAPAN ANALARIMIZ O KADINLAR KADAR KADIN MI DEĞİL NEDEN BU HAKSIZLIK ANA YASANINI EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI DEĞİL Mİ HERKESTEN CEVAP BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA
  TÜRK ANASI SADAKAYA MUHTAÇ OLMAMALI,ELİ ÖPÜLECEK İNSANLARIN BU HAKLARI VERİLMELİ BENCE. BEN DEDE/ESKİŞEHİR

 2. Gürsel Kurt

  Sosyal Güvenlik Denetmenince düzenlenen 21.02.2013 tarihi 2011/AK-36 EK sayılı rapora göre … ait sicil numarası bina inşaatı yapım sürecinde kurumumuza sahte hizmet bildirimi bunulduğu tespit edilmiştir söz konusu raporda gerektiği taliplandırılmıstır .. 9 ay iptal edilmiştir inşaatta çalıştım ve inşaat sahibi çalıştığıma dair dilekçe vermiştir ve denetlemeye gelenlere burada çalıştığımı söylemiştir yazılı belge ile biz bu olayı mahkemeye taşıdık ve mahkemeden inşaatın hala devam ettiğini bildirmiş belediye ne yapmamız lazım lütfen yardımcı olurmusunuz..
  benden 3 yıl sigortadan aldığım aylıkları geri istediler bizde ödedik.
  NOT: Yeni çıkan torba yasasında çıkacak olan afta böyle bizim yararlanmamız bize faydası olurmu bu olayda..
  SAYGILAr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir