Bizim staj kapsamında açılan sigorta hesabımız niçin SSK başlangıcı olarak kabul edilmiyor? Kabul edilmesi için bir çalışma yapılıyor mu? Örneğin benim sigorta numaram hâlâ 1998 yılındaki stajyerlik numarası olarak devam ediyor ama emeklilikte başlangıç sayılmıyor. Burada bir haksızlık yok mu? Fatih A.

 

Cevap: Fatih Bey, stajyer olarak çalıştığınız sürede emeklilik (malullük, yaşlılık, ölüm) primleriniz ödenmediği için, bu başlangıç emeklilikte dikkate alınmıyor. Bildiğim kadarıyla bu konuda bir yasa değişikliği hazırlığı yok ve olacağını da sanmıyorum. Bir yandan emeklilik şartları ağırlaştırılırken diğer yandan yüz binlerce kişiyi erken emekli edecek düzenleme yapılmaz. Zira staj sigortası emeklilik hesabında başlangıç olarak sayılırsa, emeklilik için yaşı bekleyen 500 binden fazla vatandaşımız hemen emekli olabilir. Bu da SGK’nın gider kalemini ani olarak sıçratacağından, siyasi iradenin buna sıcak bakacağını beklemek hayal olur.

 

Askerlik borçlanması kıdem hesabında dikkate alınmaz

 

Soru: Sadettin Bey, özel bir kurumda sözleşmesi feshedilmiş bir işçiye daha önce yapmış olduğu askerlik borçlanmasına ait kıdem tazminatı ödenir mi? Abdullah G.

 

Cevap: Değerli okurum, askerlik borçlanmasını ödeyerek hizmetine ekleten özel sektör çalışanına, borçlandığı askerlik süresi için kıdem tazminatı ödenmez. Bu uygulama sadece kamuda çalışan işçiler için söz konusudur. Yani askerliğini borçlanan kamu işçisi bu süre için kıdem tazminatı alabilirken özel sektör işçisi alamaz.

 

İstifa ettiğiniz için kıdem tazminatı alamazsınız

 

Soru: Sadettin Bey, ben 2 yıl 9 aydır bir kamu kurumunda kısmi sözleşmeli olarak çalışıyorum. Şimdi başka bir kuruma kadrolu memur olarak geçeceğim. Acaba şu ana kadar kısmi sözleşmeli olarak çalıştığım 3 yıllık süre için kıdem tazminatı alabilir miyim? A.Özçullu

 

Cevap: Değerli okurum, şu anki görevinizden kendiniz istifa edeceğiniz için kıdem tazminatı alamazsınız. Kadrolu memuriyete başlayacak olmanız durumu değiştirmez.

 

SSK hizmetiniz yaşı değiştirmiyor

 

Soru: Sadettin Bey, ben 2008 Mart ayında memuriyete başladım. Memuriyetten önce 1800 gün (5 yıl) kadar SSK’lı çalışmam vardı. EmekliMatik programınızda memuriyet hizmetime bu 1800 günü eklesem de eklemesem de emeklilik yaşı olarak 60 yaşı veriyor. Benim beş yıllık sigortalı çalışmamın hiçbir anlamı yok mudur? Yoksa EmekliMatik mi hatalı hesaplıyor? Emin K.

 

Cevap: Değerli okurum, EmekliMatik doğru hesaplamış. Memur olarak 08.09.1999 tarihinden sonra göreve başlayanlar bayansa 58, erkekse 60 yaşını tamamlamak şartıyla 25 yıllık hizmet süresiyle emekli olurlar. Sizin SSK hizmetiniz 2008 yılında başlayan memuriyetinizi beş yıl geri çeker fakat yine 1999 sonrası başlamış sayılırsınız. Dolayısıyla SSK hizmetiniz eklendiği halde emeklilik yaşınız değişmez

This article has 1 comments

  1. ömer üstün

    merhaba ben serbest meslek sahibi bir inşaat işcisiyim..3 çocuk babasıyım..85 yaş anne ve 90 yaş babamla 7 kişilk bir aileye bakıyorum…annem ve babamın hiç bir sosyal güvencesi yoktur..annem ve babam yaşlılık maaşı alabilirmi..bilgileriniz için teşekkür ederim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir