İstifa ettikten bir ay sonra SGK’ dan yazı getirerek kıdem tazminatı alamazsınız

Soru:  Bir işyerinde yaklaşık 6 yıldır çalışıyordum. Bir ay önce kendi isteğimle istifa dilekçesi vererek ayrıldım. Benden önce işten ayrılan bir arkadaşımın kıdem tazminatını aldığını öğrendim. Nasıl aldığını, ne şartların gerektiğini, ne yapmam gerektiğini öğrendim.  4447 sayılı yasa ile 15 yıl sigorta ve 3600 prim gününü tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılsalar da kıdem tazminatı alınabileceğini öğrendim. Benim sigorta başlangıcım 1995 ve prim günüm 4850’yi geçti. Benim böyle bir kanuni hakkımın olduğunu bilmiyordum. İşverende bana bu hakkımı söylemediği için bana istifa dilekçesi yazdırdılar ve ayrıldım. Ankara Sıhhıye sosyal güvenlik kurumundan kıdem tazminatı alabilir yazısı aldım. Bu yazıyla eski işyerime gittim. Bana sen istifa etmişin biz sana tazminat veremeyiz dediler. Ben şimdi iş mahkemesine başvursam hakkımı alabilir miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Maalesef daha sonra öğrendim ki benim gibi bir çok çalışanın bu hakkımızdan haberi yok.

Murat SARI

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışında, sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarını sağlayanlar kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan, işinizden istifa ederek ayrılacağınız yerde, Sosyal Güvenlik Kurumundan(SGK), “kıdem tazminatı alabilir yazısı” alarak işverene ibraz edip ayrılmış olsaydınız, kıdem tazminatınızı alabilirdiniz. Ancak, istifa ederek ayrıldıktan bir ay sonra SGK’ dan kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak, geriye yönelik olarak işverenden kıdem tazminatı alamayacağınızı düşünüyoruz.

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödemesiyle, kıdem tazminatını alarak işten ayrılan sigortalıda, emekli olacağı yaş doldurana kadar çalışmayacağı iradesi olması gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonra hemen veya kısa bir süre sonra herhangi bir işyerinde çalışmaya başlanması halinde, işveren ödediği tazminatın iadesini talep edebilir. Bu konudaki ihtilaflarda yargı tazminatını iadesine hükmediyor. Muhtemelen başka bir işyerinde çalışıyorsunuz veya çalışacaksınız. Bu açıdan kıdem tazminatı almadan ayrıldığınıza fazla da üzülmeyin.

11 ay askerlik borçlanmasıyla 2 Haziran 2012 de emekli olabilirsiniz

Soru:2 Haziran 1963 doğumluyum. 1 Ocak 1988 tarihinden itibaren kesintisiz Bağ-Kurluyum. Bu tarih öncesinde yapmış olduğum 18 ay askerliğim mevcut. Bu durumda askerliğimi ödediğimde, emeklilik tarihim ve ödemediğimdeki emeklilik tarihimi merak ediyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Abdullah ŞİNEL

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 1 Ocak 2013 tarihine kadar prim ödemenizi devam ettirerek, toplam prim ödemenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 2 Haziran 2013 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Askerlik sürenizin 13 ayını borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 tam yıl prim ödeme ve 49 yaş şartlarına tabi olursunuz. Borçlanmadan sonra Bağ-Kurunuzu kapatıp prim ödemeseniz de 49 yaşınızı dolduracağınız 2 Haziran 2012 de emekli olabilirsiniz.

 

Eşiniz SSK dan sonra memurluktan  önceki doğumlarını borçlanabilir

Soru: 11 Eylül 1964 doğumlu eşim, 1 Ekim 1989 tarihide SSK’lı olmuş ve  45 gün prim ödemiş. Daha sonra  14 Mayıs 1997 tarihiden itibaren öğretmenlik yapmaya başladı. Halende öğretmenlik yapmaya devam ediyor. 14 Mayıs 1997 tarihinden önce iki çocuk sahibi olmuştur. Çocuklardan dolayı borçlanabilir mi? Ve ne zaman emekli olabilir?   

İhsan IŞIKLAN/ANKARA

Cevap: Eşiniz, SSK başlangıç tarihinden sonra memuriyete başlamadan önceki iki doğumunu da borçlanabilir.  Çocukların doğum tarihlerini bildirmemişsiniz. Şayet iki doğum arasında ve ikinci doğumu ile memuriyete başlama tarihi arasında da iki yıllık süre varsa, iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilir.(yoksa iki yıllık sürelerde prim ödenmeyen günleri borçlanabilir)

Eşinizin emeklilik hesabını iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanacağı varsayımına göre yapıyoruz. Eşiniz emekli olmak için; 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 49 yaş şartlarına tabi. 49 yaşını dolduracağı 11 Eylül 2013 tarihinde emekli olabilir.

 

SSK hem eş hem babadan aylık ödemez

Soru Yeni yasaya göre, SSK kapsamında emekli eş ve babanın vefatından sonra iki maaş da kişiye bağlanabilir mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

AYTEN

Cevap: Maalesef alamaz. Eş ve babadan bağlanacak aylıklardan istediğini tercih etme hakkı var. Tercih ettiği aylığı alabilir.

 

Askerliğinizin altı ayını borçlanmanız yeterli

Soru:15 Ekim 1965 doğumluyum. 4 Kasım 1988 sigorta girişim. Sigorta başlangıcım askerlikten sonra. 18 ay askerliğimi ödersem ne zaman emekli olabilirim?

Yaman KULA

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, askerlik sürenizin 6 ayını borçlanmanız halinde, başlangıç tarihiniz 6 ay geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olursunuz. Toplam 5375 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 15 Ekim 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olan 3600 günle emekli olamaz

Soru: Babam 1957 doğumlu. 1301 gün prim ödemesi var. İsteğe bağlı sigortalı olsa 3600 ü tamamlasa emekli olabilir mi?

Uğur ALICI

Cevap: Babanızın 3600 günle emekli olup olamayacağını, sigorta başlangıç tarihi belirler. Şayet babanız ilk defa 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuşsa, yaş haddinden emekli olmak için, 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi. Toplam primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. İsteğe bağlı prim ödemeleri Bağ-Kura sayıldığından, babanız isteğe bağlı olarak 41 ay(1230 gün) prim ödedikten sonra isteğe bağlıdan çıkıp, kalan prim eksiği olan 1069 günü sigortalı bir işte çalışarak ödemeli.

Şayet babanızın sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999’dan sonraki bir tarihse 3600 günle emekli olamaz. İsteğe bağlı prim ödeyerek toplam primini 5400 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.  Ekrem Sarısu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir